Jste milovníky čerstvého pečiva, ale už vás nebaví jej kupovat v obchodě? Pořiďte si domácí pekárnu! Není nad to dát si k snídani ještě teplý, křupavý a čerstvý domácí chleba s máslem a pažitkou. Hmm, cítíte tu vůni? Pojďme si říct, jak vybrat správně takovou domácí pekárnu, abyste potěšili jak sebe, tak i celou rodinu!
1. Místa není nikdy dost
Když se rozhodnete pro pořízení domácí pekárny, je dobré si položit otázku „Kam s ní?“ Hmotnost domácích pekáren se pohybuje většinou od 5 kg do 8 kg a každodenní manipulace s přístrojem může být celkem nepraktická. Proto si vyhraďte na pekárnu dostatek volného místa a nezapomeňte i na víko, které budete otvírat, proto není nejlepší nápad umístit pekárnu těsně pod skříňku kuchyňské linky.
2. Sólista nebo rodinný typ?
Při výběru pekárny záleží i na tom, zda budete péct primárně pro sebe nebo pro celou rodinu. Pokud strávníkem jste pouze vy, nekupujte zbytečně velkou pekárnu, stačí vám nějaká menší, která zvládne menší bochník chleba. Pokud se z domácího pečiva má těšit celá rodina, tak rozměry formy na pečení by měly být větší. Domácí pekárny jsou tedy různě velké, upečete v nich bochník o velikosti 500–1800 g.
3.Jakou pečící formu vybrat?
Existují 3 různé pečící formy – teflonová, keramická a nerezová.
Teflonová je nejběžnější a nejlevnější. Její výhodou je nenáročná údržba a nepřilnavost povrchu. Nevýhodou může být to, že se snadno poškrábe.
Keramická forma je o dost dražší než teflonová, slibuje zdravotní nezávadnost a vyšší odolnost vůči poškrábání a poměrně delší trvanlivost formy. Nevýhodou je to, že i malá prasklinka může zničit funkčnost celé formy.
Nerezová není tak častá, ale pyšní se téměř nekonečnou trvanlivostí, ovšem povrch může být více přilnavý a lepit, což je její hlavní nevýhoda.
4. Kolik hnětačů?
Není nijak důležité kolik hnětačů máte, i s jedním se dá upéct menší bochník. Pokud víte, že budete v pekárně připravovat pouze chleba, stačí vám jeden hnětač. Pokud chcete využít výhody pekáren, a budete v ní připravovat i jiné těsta, knedlíky nebo koláče, pořiďte si pekárnu se 2 hnětači, těsto tak bude důkladněji prohněteno a lépe zpracováno.
5. Jaký naladit program?
Na trhu jsou pekárny, které nabízejí spoustu programů. Jak se v nich vyznat? Položte si otázku, co všechno chcete v pekárně péct. Pekárny mohou nabízet spoustu programů na různé druhy chleba, anebo program na pečení chleba a k tomu více programů na jiné druhy pečení, jako jsou knedlíky, pizza, koláče či dokonce zavařování nebo příprava domácích škvarků.
6. Doběhněte k cíli později
Téměř každá pekárna disponuje funkcí Odložený start. Do pekárny dáte suroviny a můžete si nastavit čas, kdy chcete, aby se těsto začalo mísit, kynout a následně péct. Pozor ovšem na noční režim-pokud chcete start posunout na večerní hodiny, nezapomeňte na to, že některé pekárny mohou být poněkud hlučné, tak aby pro vás pečení nebyla spíše noční můra než pohádkový sen.
7. To nejlepší na povrchu
Domácí pekárny mohou často mít i funkci volby propečení kůrky, většinou jsou na výběr minimálně 2 stupně. Je dobré vědět, že kůrka je pouze po vrchní straně chleba. Z bočních strach je jemnější a tenčí, protože chleba se při pečení dotýká formy na pečení.
Domácí pekárny v dnešní době nemusí být drahou záležitostí, můžete je pořídit už od 1 400 Kč, ty jsou nejlevnější a je dobré počítat i s jejich kvalitou a nízkou možností programů. Pokud se chcete stát vášnivým pekařem, je dobré do pekárny trochu zainvestovat a lepší pekárnu pořídíte okolo 2 500 Kč.