Vybavování dětského pokojíčku tak, aby byl dlouhodobě plně funkční pro potřeby rostoucího dítěte s vyvíjejícím se rozsahem zájmů, může být poměrně tvrdým oříškem zejména chcete-li dosáhnout stylového a útulného řešení. Kromě základního nábytku, který by měl být orientován právě na jednotlivé činnosti, které bude dítě v pokojíčku provádět, se tak musí také postupně přizpůsobovat a vedle postýlky vyžaduje také vytvoření herního prostoru a později odpovídajícího pracovního místa. Složitějším problémem je pak skloubení potřeb malých dětí v předškolním věku s těmi, jež mají školáci či studenti, zvláště, je-li mezi dětmi, které prostor pokojíčku obývají poměrně výrazný věkový rozdíl. Jak tedy dosáhnout optimálního řešení?
Šetření prostorem a soukromí
Zejména v případě, že je podlahová plocha dětského pokoje malá, je potřeba vybírat vybavení nejen designové, ale i funkční, které umožní maximalizovat úložný prostor při minimálním záboru plochy. K tomuto účelu velmi dobře poslouží patrové palandy, ideálně se zásuvkami v podstavě či zabudovanou skříní. Palandy jsou vhodným řešením také v případě, že potřebujete oddělit osobní prostor dětí. Některé designové typy jsou konstrukčně vyvedeny tak, aby bylo možné z nich vytvořit závěsem zcela uzavřený prostor, takže si děti mohou večer číst bez toho, aby světlem rušily své spolubydlící. Zkrácením záboru plochy ze dvou lůžek na jedno se tak navíc otevřou mnohem větší možnosti jeho využití pro hrací plochu.
Dostatek úložného, herního i pracovního prostoru
Ať už se jedná o malé děti, školáky či mladé dospělé, úložný prostor i volná plocha jsou důležité pro zajištění kompletního komfortu. Zvětšení úložného prostor je možné zajistit jeho řešením po výšce – ideální je využívat různorodé policové díly či konstrukce, které umožní všechny věci ukládat a organizovat nejen podle charakteru, ale také dosahu dítěte – nezapomeňte však na správné zabezpečení vysokého nábytku proti převrácení či stržení. Stejně tak úložný prostor pracovního stolu by měl být kompaktní, prosvětlený a lokalizovaný tak, aby tvořil samostatný oddělený ostrůvek, kde nebude dítě při učení rušeno. Pro nalezení vhodných produktů můžete vyzkoušet vyhledávač nábytku a dekorací.
Dekorace a design
Samotné funkční řešení pokojíčku by mělo být doplněno vhodnými prvky, které jej individualizují a zútulní. K tomuto účelu slouží dekorace, jež by měly být nejlépe nerozbitné nebo pevně konstrukčně spojeny s nábytkem či zdí. Dekorace vybírejte neutrální, a ne příliš kýčové v příjemných jemných barvách laděných do barevného stylu pokojíku. Hledáte-li inspiraci, zkuste si prohlédnout magazín FUF.cz.