Člověk si zvykne na ledacos, dokonce i na komáry, kterých bylo letos požehnaně. Přítomnost některých zástupců hmyzí říše byste však oželeli, i kdyby vám za to někdo zaplatil. Řeč je o škůdcích, kteří sice neprahnou po lidské krvi, ale jejich apetit je přesto proslulý – červotoč a tesařík mohou na chatě, chalupě či v běžné domácnosti natropit pořádnou paseku. Když před nimi strčíte hlavu do písku, klidně vám rozežerou střechu nad hlavou!
Jak poznáte, že se u vás usadili škůdci?
Jejich drobná tělíčka sice neuvidíte pochodovat po kuchyňské lince jako mravence, ale přesto není příliš těžké poznat, že si vybrali za cíl váš nábytek, trámy nebo jinou dřevěnou konstrukci. Pokud ve dřevě zahlédnete malé dírky, bijte na poplach – jedná se o výletové otvory, které slouží dospělým jedincům při vylétávání ven (a samičky do nich pak znovu kladou vajíčka). Špatná zpráva je, že tento nejvýraznější projev znamená, že u vás dřevokazný hmyz přebývá velmi dlouho.
Dalším poznávacím znakem jsou jemné piliny v okolí napadeného dřeva. Tesaříci i červotoči tráví své mládí, tedy larvální stádium, budováním chodbiček. Což je ostatně důvod, proč může jejich dlouhodobá přítomnost dopadnout katastrofou.
A do třetice všeho špatného – jestliže nad ránem zaslechnete chroupání, je nadmíru jasné, co se u vás děje.
Neztrácejte čas a zajistěte dřevu kvalitní ochranu
Došli jste k závěru, že máte tu čest s tesaříkem nebo červotočem? Pokud se pustil do nábytku, dejte napadený kus stranou. Zda se ho podaří zachránit, záleží na stupni napadení. Počítejte však s tím, že běžně dostupné přípravky proti škůdcům neproniknou dále než do svrchní vrstvy. V případě agresivnějších přípravků může být výsledek o něco lepší, ale nezapomeňte očistnou kúru provést na otevřeném prostranství – určitě ne přímo v bytě.
Jakmile se hmyz usadí příliš hluboko v trámech, podlaze či ve stěnách, nezbude vám, než zavolat odborníka. Profesionální hubiči dřevokazného hmyzu obvykle používají mikrovlnné záření nebo jiné efektivní technologie. Zároveň vám doporučí vhodný nátěr, který dřevo ochrání před dalším napadením. Ochrana dřeva je jedinou možnou prevencí, jinak hrozí, že se škůdci zanedlouho vrátí na místo činu.