Zahrada je místem odpočinku, který každý tráví jinak – péčí o okrasnou a užitkovou zahradu nebo siestou na terase či pod pergolou. Mezi moderní prvky zahradní architektury patří bioklimatické pergoly, které v poslední době získávají na oblibě. Co nabízejí a jaké jsou jejich výhody?
Pergoly jako významný architektonický prvek v zahradě
Vytvořit příjemné posezení pomáhají pergoly. Jedná se o jednoduché stavby, jež obvykle tvoří volně stojící sloupy. U některých starších typů nechybějí popínavé rostliny, jejichž úlohou je chránit místo před náporem slunečních paprsků. Zatímco v minulosti se pergoly stavěly převážně ze dřeva, lze se s nimi setkat třeba v zámeckých zahradách, v současnosti se do popředí dostává hliníková bioklimatická pergola, která nabízí nejmodernější řešení zastřešení terasy, a to prostřednictvím naklápěcích lamel.
Příjemné posezení v každém počasí
Terasa je oblíbeným místem pro odpočinek a není divu, že ji najdeme nejen u téměř každé novostavby, ale také u starších rodinných domů. Aby bylo možné na ní trávit volný čas i tehdy, kdy počasí tomu příliš nepřeje, je třeba ji vhodně zastřešit. Bioklimatické pergoly z hliníkových profilů chrání terasu před sluncem, deštěm a větrem. V zimě dokonce i před sněhovou nadílkou.
Střecha pergoly je totiž tvořena systémem lamel z hliníku, které je možné pomocí dálkového ovládání naklápět až do úhlu 130°. Když slunce intenzivně svítí, stačí lamely nastavit tak, aby do místa posezení začal proudit příjemný vzduch. Nosnost střechy je až 116 kg na m2, což je dáno šíří lamel. Před nepřízní počasí, zejména deštěm, jsou hliníkové střešní lamely chráněné drážkami pro řízený odtok vody kanálkem zabudovaným ve stojce pergoly.
Pergola i pro náročné
Bioklimatická pergola vytváří u rodinného domu relaxační místo pro posezení rodiny a přátel. Aby byl pocit intimity dokonalý, je možné ji vybavit také venkovními žaluziemi nebo screenovými roletami. Příjemnou atmosféru pak pomáhá dotvořit zabudované LED osvětlení.