zahrada s bylinkami

Bylinky a s nimi spojená historie je opředena řadou kouzel. Dnes bylinky řadíme mezi rostliny, jejichž stonky a listy nachází uplatnění jak v medicíně, tak doma. Využívají se zvláště pro typickou vůni a chuť. Jsou to nejužitečnější rostliny, které se používají již více než 1500 let. V dnešním uspěchaném světě pěstování bylinek zažívá svou renesanci a mnoho lidí si pořizuje semena bylinek, aby se věnovali jejich pěstování. Bylinky jsou opět ceněny a jsou součástí moderního životního stylu.

Výběr bylinek na bylinkovou zahrádku

Pro každý druh půdy a pro každé prostředí se najdou vhodné druhy bylinek, které zde můžeme pěstovat. Proto před založením bylinkové zahrádky musíme vědět, jaký druh půdy máme k dispozici a jaké je umístění zahrádky. Pro každou bylinku tak můžeme na zahrádce najít to nejvhodnější místo. Proto musíme mít informace o potřebách jednotlivých rostlin. Nejlépe je pěstovat bylinky z kvalitních semen, výběr a prodej kvalitních semen bylinek nabízí obchod osiva-semena.cz.  Zde si vyberete z široké palety a dozvíte se potřebné informace o pěstování jednotlivých druhů. Firma nabízí k prodeji mnoho druhů bylinek a jistě zde naleznete bohatou inspiraci k osázení své bylinkové zahrádky.

Plánování bylinkové zahrádky

Při plánování bylinkové zahrádky musíme vzít v úvahu i výšku rostlin a růstový cyklus. Velká část bylinek pochází ze Středomoří, a tudíž potřebují ke svému růstu tu část zahrádky, která je dobře osluněna. Bylinkovou zahrádku je možno vysazovat v různých stylech, samozřejmě vždy musíme přihlížet k danému prostoru, který máme k dispozici. V dřívějších dobách se bylinky pěstovaly v pečlivě seřazených čtvercích, záhony byly sestavovány do pravých úhlů. Dnes se vytvářejí zahrádky formální i v neformálním stylu, často je používán zimostráz. Překrásně působí např. pečlivě tvarované živé plochy se zimostrázem, který ohraničuje vysazené bylinkové záhony. Pokud zvolíme pravoúhlé uspořádání, je třeba bylinky pravidelně stříhat do potřebného tvaru. Bylinky můžeme vysazovat i do netradičních oválů či trojúhelníků. To je zvláště vhodné pro malé zahrádky. Navíc jsou přístupné ze všech stran, což nám usnadňuje údržbu a tyto tvary působí velmi romanticky. Pokud si tvoříme návrh na bylinkovou zahrádku, musíme znát vlastnosti jednotlivých rostlin. Někdy můžeme využít přirozený růst bylinek a vytvořit podmanivé a neformální barevné kontrasty, které nás budou těšit po celý rok. Při výsadbě kombinujeme rostliny většího vzrůstu s bylinkami okrasnými a plazivými, které vytvářejí překrásné koberce, např. rmen, mateřídouška a další.
Bylinky můžeme vysazovat na květinové záhony a vytvářet velmi zajímavé kombinace či dokonce úžasné barevné obrazce. I obyčejná pažitka v kombinaci s růžemi může působit impozantně, také oranžový měsíček zasazený s fenyklem je velmi krásný. Aromatické bylinky je dobré pěstovat poblíž cestiček či zahradního posezení, abychom mohli plně vychutnávat jejich vůni. Překrásné jsou také bylinky zasazené na vyvýšených záhonech, které jsou dobře přístupné a bylinky se na ně velmi dobře sází i péče o ně je snazší. Pro takovéto záhony se hodí menší bylinky, které je vhodné pravidelně zaštipovat.

Příprava půdy pro bylinkovou zahrádku

Půda v zahrádce má mít dobrou drenáž, půda má být neutrální až zásaditá, nejlépe hlinitopísčitá. Půdu je dobře připravit už na podzim, kdy ji důkladně zbavíme plevelů a zryjeme. Zjara do ní zapravíme organický materiál, nejlépe kompost a půdu upravíme. Hnůj raději nedáváme, protože bylinky by pak neměly potřebnou pevnost a aroma. Pokud semena bylinek musíme sázet do těžkých jílovitých půd, je dobré zlepšit půdu dobrou drenáží, nebo raději zvolit vyvýšený záhon. Pokud je půda příliš kyselá, přidáme do půdy trochu vápence.
Některé bylinky mají tendenci k tomu, aby se rozrůstaly a utiskovaly ostatní rostliny. Např. máta, mařinka a další. Tyto bylinky pěstujeme v zapuštěných nádobách a tím omezíme jejich rozpínavost. Nádobu zapustíme do dostatečně velké jámy. Vhodná nádoba musí mít drenážní otvory. Poté ji naplníme půdou smíchanou s kompostem. Rostlinu zasadíme a zeminu přihrneme tak, abychom zakryli nádobu. Pak dobře zalijeme.

Osazování bylinek do vzorců

bylinkyBylinky můžeme také osazovat do různých vzorů. V tomto případě postupujeme dle schématu, který si pečlivě rozkreslíme, včetně pěšinek a cestiček. Použijeme bylinky, které si předem předpěstujeme ze semen. Můžeme je tak snadno rozmístit dle plánu. Do předpřipravené půdy vyznačíme plánovaný vzor. Použijeme kolíky a provázek nebo hrubý písek a vyznačíme schéma. Bylinky v květináčích rozmístíme a zkontrolujeme uspořádání. Pak je vysadíme a zalijeme. Cestičky můžeme vysypat štěrkem nebo hrubým pískem. Dobré je zapustit okolo těchto cestiček laťky ze dřeva, aby se tento materiál nerozšiřoval mezi bylinky. Strohý vzor se může změkčit a zjemnit nepravidelnou výsadbou v určitých částech. Pokud na cestičky použijeme kámen, cihly či jiný těžký materiál, musíme jej položit před výsadbou.
Předpěstování bylinek je výhodné a ekonomické provádět ze semen v nádobách. Nejvhodnější pro výsev je jaro, použijeme kvalitní osivo, velký a pestrý prodej bylinek najdete na adrese osiva-semena.cz. Některé bylinky můžeme vysévat začátkem podzimu, např. měsíček či brutnák. Také kmín nebo anděliku vyséváme na podzim, aby nám kvetly příští léto.

Úžasná vůně a barevné textury

Založte si bylinkovou zahrádku, postačí i malá plocha. Nejenže ozdobí vaši zahrádku, ale bylinky mají i všestranné kuchyňské, kosmetické i léčebné využití. Nakupte semena bylinek a kochejte se úžasnou vůní a rozličnými barevnými texturami, které vás překvapí svou rozmanitostí.

PARTNER:Osiva semena prodej[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno