Máte šikovné ruce a rozumíte stavebním postupům? Tak to si rychle a účelně rozdělíte prostor v bytě a přitom nepřijdete o užitnou plochu. Dosáhnete nejen dokonalých akustických výsledků, ale navíc získáte moderní elektrorozvody. Vše snadno a odborně pomocí sádrokartonové příčky. Zapomeňte na maltu, cihly a tedy i nepořádek! Podívejte, jak se vyhnout chybám při jeho použití.
Montáž jako od specialisty
Levnost a jednoduchá aplikace sádrokartonu řadí tento materiál na vrchol použití při rekonstrukci bytu či domu. První krok při správné instalaci sádrokartonové příčky spočívá ve správném měření. K tomu použijeme provázek anebo pravítko a opíšeme na zemi rozměr, pak olovnici a vodováhu. Narýsujeme linii stěny a stropu. Postup pokračuje nastříháním UW profilů pro podlahu a strop. Podle rysky a za použití zatloukacích hmoždinek vzdálených asi 80 centimetrů od sebe. Nato vše přivrtáme do zdi. Nesmíme zapomenout, že se hmoždinky kotví do všech otvorů profilu!
Krok za krokem ke zdárnému konci
Do vytvořeného rámu je nutné začít vkládat CW profily a zabezpečit je šrouby. Neustále dáváme pozor na pevnost a stabilitu nosného roštu. Po kontrole stačí jen zasadit sádrokartonové desky. Měly by být u sebe velmi těsně. Když víme o místech pro vypínače a zásuvky, stačí vyvrtat otvory kruhovou pilkou. Pak jednoduše protáhneme i elektrické kabely. K dokonalosti příčky chybí už jen izolační materiál, který tlumí zvuk. Sádrokartonovými deskami se opláští i druhá strana příčky. Kde se stýká příčka se stropem, se používá papírová či skelná páska.
Výsledek příčky ze sádrokartonu pro radost
Všechny spáry mezi deskami a nevzhledná místa potřebují zatmelit, a jak zatvrdnou, obrousí se brusnou mřížkou. Nakonec se spáry ještě jednou přetmelí a zlehka přebrousí. Přechody mezi příčkou a zdí se tmelí akrylovým přetíratelným tmelem. Teď už začínáme tapetovat, natírat, obkládat anebo malovat. Vápno, vodní sklo a silikáty nejsou vhodné.