Pergola – v současné době téměř nepostradatelná stavba na moderních zahradách u rodinných domů. Slouží k zastínění zahradního posezení a k jeho ochraně při dešti nebo větru. Může být postavena nad terasou u domu i na volné ploše zahrad. Lze jí stavět z cihel, z kovu, ale největší klasikou je pergola dřevěná. Jak postavit pergolu svépomocí a co všechno budete potřebovat?
Elegance přírodního dřeva se hodí na každou zahradu
Přírodní dřevo je materiálem, který se hodí na každou zahradu – ať už se jedná o moderní nebo klasické pojetí zahrad. Dřevěná konstrukce nijak nebude kazit vzhled zahrady jako celku. Naopak se může stát její dominantou. Pokud bude správně postavená a pokud se správně vybere místo pro její umístění.
Stavebnice nebo vlastní výroba
V dnešní době může být výstavba pergol mnohem jednodušší, než bývala dříve. Na trhu existuje několik specializovaných firem na dřevěné zahradní stavby, které mají ve své nabídce různé varianty stavebnicových systémů pergol. Stavebnicové systémy pergol mají jednu základní výhodu – nemusíte nic měřit, řezat ani upravovat. Všechny konstrukční trámy a komponenty na stavbu jsou již připravené ve firmě. Stačí je jen smontovat dohromady. Nevýhodou však může být vyšší cena, protože platíte nejen za materiál, ale také za práci dělníků, kteří konstrukci upravují.
Při výstavbě pergoly z vlastních dřevin je zapotřebí nastudovat ideální rozložení trámů, aby byla konstrukce dostatečně pevná. Naštěstí v dnešní době již není nutné vyřezávat do trámů klíny, ale trámy se vzájemně spojují nerezovými spojovacími prvky.
Základ je správné ukotvení
Nosné trámy pergoly nesmí být usazené v zemi, jinak by dřevo rychleji chátralo. Existují 2 základní způsoby, jak trámy ukotvit. Prvním a klasickým způsobem je ukotvení trámů do připravených betonových patek, které jsou alespoň 0,5 metru v zemi. Druhou možností usazení nosných trámů je jejich zasazení do trnů, které se jen zapíchnou do země. Trny se nedoporučuje využívat v případě, že podloží je pískové.
U babičky na Vysočině stojí starodávná pergola, která je ale neustále opečovávaná a stále užívaná. Stavěl ji můj dědeček, který už nežije. Dokonce si pamatuji, že tenkrát jsem mu pomáhala držet nějaké hřebíčky. Tenkrát to bylo svépomocí skoro peklo. Dnes se dá zavolat firmě a máte za 2 hodiny pergolu postavenou. Stavba svépomocí má ale taky výhody. Například fakt, že originál je jen jeden. No není to super pocit? 🙂
Ahoj Tomáši. Jsem zastánce práce svépomocí. Kolikrát se dost ušetří a člověk má z toho opravdu radost. My jsme si svépomocí zase postavili podkroví akorát jsme měli firmu na střechu, to bychom bohužel sami nedali. Dnes si bydlení strašně moc vážíme a stále se nám líbí a hlavně víme, kde co z čeho je.
Nyní uvažujeme čím zastřešit pergolu. kamarád nám dal odkaz na společnost EKROST ekrost.cz, která vznikla již v roce 2011 a působí jako prodejce výrobků německé společnosti Optigreen pro zelené střechy.