Vichřice jsou na území České republiky poměrně časté. Většinou se objevují v průběhu zimních měsíců a průměrná výše škody na jednu pojistnou událost činí 30 tisíc korun. V praxi záleží na intenzitě větru a šíři územního rozsahu. Jen pro srovnání – průměrná škoda orkánu Kyrill byla oproti vichřici Emma z roku 2008 o 10 tisíc korun nižší, ale o to to větší část území zasáhl. Pojišťovny řešily téměř 80 tisíc pojistných událostí. V letních měsících bývají vichřice následovány bouřkami, krupobitím, údery blesku a leckdy i lokálními záplavami.
Jaké jsou nejčastější rizika?
Živly nejčastěji ničí střechy, trhají elektrické vedení, strhávají stromy a způsobují tím další škody. K častým škodám patří i vytopení sklepy, rozbité okenní výplně, poškození zastřešení bazénu apod. Navzdory tomu je ze statistického hlediska majetkové pojištění podceňováno.
Proč je tolik nepojištěných domácností?
Přestože v posledních letech počet škody způsobených živly stoupl a zkušenosti s alespoň jedním rizikem má téměř 80 % respondentů, řada z nich přesto o pojištění neuvažuje. V tomto směru jsou Češi velcí optimisté a s oblibou prohlašují, že „mě se to přece nemůže stát“.
Podceňování rizik jde ruku v ruce se špatnou finanční gramotností. Mnozí lidé vůbec netuší, před čím je může online pojištění majetku ochránit. Dokonce ani někteří pojištěnci netuší, co obsahují VPP pro majetkové pojištění a i když si pojištění majetku správně sjednají, pořádně neví, před čím vším je pojištění chrání a naopak na co se nevztahuje.
Majetek dobře chrání i základní tarif
Již základní pojistka přitom kryje množství rizik, jako jsou vichřice, krupobití či požáru. Pojišťovny však nabízí i široké spektrum užitečných připojištění – například proti riziku přepětí v síti, ke kterému může dojít jako následek úderu blesku.
Obavy z vysokých nároků ze strany pojišťovny se klienti nemusí obávat. Stačí, když dodrží platné předpisy, normy a bezpečnostní zásady. Tímto způsobem lze předejít nepříjemnostem a ušetřit si zbytečné starosti.