horolezecká lana

Lano je nedílnou součástí každé horolezecké výpravy i sportovního lezení. Spojuje všechny členy a zajišťuje, aby při hrozícím pádu se nikomu nic nestalo. Při sportu brání velkému nebezpečí zranění. Dá se rozdělit na několik kategorii a typů. Každé takové lano je testováno na zátěž a musí splňovat určitá kritéria a podmínky.

Obecná kritéria

Horolezecké lano by mělo být dynamické, což znamená schopnost se natáhnout. Když člen spadne a pokud jistič včas zareaguje, lano se může protáhnout až o 40% své délky a tím ztlumit sílu pádu. Lana Lanex se vyrábějí z polyamidu a obvyklá délka se pohybuje v rozmezí od 50 do 80 metrů. Kvalita musí odpovídat normám Evropy (Symbol CE). Přísnějším normám podléhají lana se symbolem UIAA. Například se zde uvádí, kolik pádu má každé lano vydržet s určitou zátěží.

Rozdělení a využití

Lana jednoduchá

Označení je číslo 1 a průměr se pohybuje okolo 9,5 do 11 mm. V odborné literatuře je můžete také najít pod anglickým názvem singl. Používají se na lezeckých stěnách nebo při lezení po skalách. Jedná se o nejlehčí, nejjednodušší a nejrozšířenější druh lan. Dá se využít na jednoduché cesty a lezení na písku.

Lana poloviční

Označeny jsou číslem 1/2 a průměry se pohybují od 7,8 do 9 mm. Dají se dohledat pod anglickým názvem half. Používají se v páru a jsou o něco těžší, než lano jednoduché. Jsou vhodná na led díky průtažnosti, které chybí lanům jednoduchým. Doporučujeme pořídit lana s jinými barvami, aby se nepletly dohromady.

Lana dvojitá

Symbol je ležatá osmička a průměr od 7,8 do 9 mm. Anglický název je pro ně twin. Také se používají v páru, avšak nejsou tak univerzální, jako lana poloviční. Musí být připevněna v jištění obě dvě lana současně. Nejvhodnější jsou pro lezení v Alpských pohoří.

Kritéria

Průměry a váhy

V dnešní době už díky bohu neplatí, že čím větší průměr, tím silnější. Dnešní technologie výroby zajistí vysokou pevnost i při průměrech několika milimetrů. Pořád však platí, že tloušťka lana jede ruku v ruce s výdrží. Jsou vhodné na skalách s ostrými výstupky anebo na písku. Tenčí lana jsou naopak lehká a více kompatibilní, ale u nich se s velkými pády nepočítá. Hodí se na přelezy velkých cest, nebo přelezy na stěnách, kde každý gram na víc může ublížit.

Délka lan

Čím se tenčí průměry lan, tím roste jejich délka. V dnešní době už 50 metrové lano zhola nestačí na klasické cesty. Dnes už jsou minimem 60 metrová lana, ale doporučuje se alespoň 70 metrů. Týká se to všech skupin lezení, takže jak velkých stěn, tak i alpského lezení. V případě delších lan je výhoda opotřebené konce zkrátit. Tady však pozor. Pokud budete zkracovat, nezapomeňte si posunout označení poloviny lana.

Počet pádů

Každé lano, které je testované UIAA má stanovený počet pádů, který má vydržet. U lan jednouchých se počítá s 5 normovanými pády s 80 kilovou zátěží. Lana poloviční se zkouší s 55 kilovým závažím stejný počet, jako lana jednoduchá. Lana dvojitá však musí zvládnout těchto pádů 12 s 80 kily. Závaží je upevněno na 5 metrech volného lana a nechává se spadnout. Takto se testy opakují, dokud není lano zničené. V praxi je však těchto typů pádů málo, takže se nemusíte obávat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno