chemické kotvy

Upevňování chemickou kotvu, maltou nebo chemickými hmoždinkami je moderní a rychlý způsob jak něco upevnit nebo zajistit. běžně se využívají v interiérech i zahradách nebo na stavbách. Jak s chemickou kotvou pracovat a kde je možné ji využít? To se dočtete v našem článku.

Kde chemickou kotvu použít?

Chemické kotvy se využívají převážně v narušeném zdivu a také v místech, kde by mohlo hrozit poškození zdi od pnutí vznikajícího od klasických hmoždinek. Mezi taková místa patří například rohy. Vhodnost použití chemické malty je téměř u všech stavebních materiálech, kromě dřeva, izolací a sypkých materiálů.

Jak s chemickou kotvou pracovat?

chemická kotvaPráce s chemickou kotvou není nijak složitá. Vyvrtá se díra, dokonale se vyčistí od prachu a nečistot a vyplní se hmotou. Do otvoru se pak vešroubuje kulatina se závitem a počká se na zatvrdnutí.

Mezi řemeslníky jsou chemické malty nebo hmoždinky, různé názvy pro totéž, hojně využívané v místech, která jsou hodně namáhané spoje. V praxi se využívají na připevnění umyvadel, závěsných klozetů, zábradlí nebo schodů.

Takové využití je možné díky tomu, že při aplikaci nepůsobí žádné pnutí uvnitř zdi, není tak potřeba mít obavy, že namáhaná díra vyvrtaná poblíž rohu odlomí výrazný kus krajní cihly. Odborníci radí ji nepoužívat na drobná vrtání, jako je zavěšení obrázků nebo rámečku s fotkou.

Pozor na vnější a vnitřní použití

Při výběru chemické kotvy je nutné si důkladně pročíst složení. Některé kotvy stále ještě obsahují rakovinotvorný styren. Takové kotvy jsou určené pouze k vnějšímu použití. K vnitřním účelům je nutné kupovat pouze kartuše bez styrenů.

Dva druhy chemické malty

  • polyesterová – vhodná do plných, děrovaných i dutých cihel, tvárnic a obecně do materiálů s malou krychelnou pevností do 15 MPa.
  • epoxid nebo vinylester – pro kotvení chemických šroubů, závitových tyčí

Tvrdé materiály

chemické kotvy do cihlyNejjednodušší a také nejčastějším materiálem, kam se chemické kotvy aplikují jsou tvrdé materiály. Do tvrdých materiálů se aplikuje kotva a vešroubuje se do ní šroub. Po dobu 6 minut, než dojde k úplnému vytvrdnutí, je možné se šroubem pohybovat a najít jeho správné místo.

Dobra tvrzení chemické kotvy záleží na několika faktorech. Prvním je teplota. Při pokojové teplotě bude kotva tvrdnou od 30 do 40 minut. Po uplynutí této doby je chemická kotva připravená snést 80% zatížení.

 

Do duté cihly

Chemické kotvy se dají aplikovat také do dutých cihel. V tomto případě je potřeba využít plastové nebo kovové sítko, které se hmotou vyplní. Po zastrčení šroubu do sítka, se od okolního materiálu vytlačí chemická kotva, které pak spolehlivě udrží hmoždinku na svém místě.

Kartuše není na jedno použití

Vypotřebovat celou kartuši najednou je pro kutila prakticky nemožné a tak nastává otázka, co s rozdělanou kartuší. Řešení je jednoduché. Po upevnění všeho potřebného se směšovač odšroubuje a vyhodí. Samotnou kartuši s chemickou kotvou je možné použít až zase bude potřeba.

Při dalším použití postačí přišroubovat nový směšovač, který bývá součástí základního balení nebo je možné ho za pár korun dokoupit. Pak už nic nebrání tomu opět upevňovat, dokud chemická kotva definitivně nedojde.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno