Také tisknete desítky stran a nevíte, co s nepotřebným potištěným papírem? Víte, že výroba papíru je poměrně nákladným a nepříliš ekologickým procesem? Zkuste dát papíru druhou šanci, protože díky svým vlastnostem se dá mnohostranně využít a posléze také recyklovat. Zamyslete se také nad tím, než stisknete tlačítko TISK, zda v dnešní době moderních technologií potřebujete mít opravdu vše vytištěné.

Papír vynalezli Číňané a postup na jeho výrobu se dařilo dlouho utajovat. Až v 8. století našeho letopočtu papír přivezli do Evropy Arabové a první papírny vznikly v oblasti dnešního Španělska. Co to vlastně ten papír je? Číňané ho původně vyráběli z rozdrcených hedvábných vláken, ale zkoušeli také kůru stromů, konopí, slámu nebo vysloužilé rybářské sítě.  Papír vzniká z jemných vláken rostlinného původu, která jsou zplstěná, slepená, usušená do tuhé vrstvy, zválcovaná a uhlazená. Dnes se vyrábí převážně z drobně rozdrceného dřeva. Tak si představte, kolik stromů musí padnout.

Cenná surovina

Kancelářský papír má širokou oblast použití, ale také se z něj stává odpad. Pokud nechcete, aby zbytečně skončil v kontejneru nebo v kamnech, zkuste se zamyslet, jak by se dal počet potištěných stránek zredukovat. Nešlo by třeba nastavit tisk tak, abyste místo deseti stran použili jen tři? Ať už oboustranně nebo úsporně, dají se minimalizovat okraje a prázdná místa, nebo stačí jen navolit odstíny šedi, když vám nejde o barvu.

Když už nevíte, kam s potištěným papírem, přemýšlejte, zda by se vám ještě nemohl nějak hodit. Je to stále příliš drahá surovina na to, abychom se jí hned zbavili. Navíc papír lze sice 5‒7x recyklovat, ale samotná recyklace je nákladná a velmi náročná na energetické zdroje, a hlavně na chemikálie. Pro nedostatečné kapacity na zpracování se přebytek papírového odpadu vyváží.

Papír jako nekonečný zdroj inspirace a zábavy

Papír se dá v domácnosti využít především na kreativní tvoření, ať už s dětmi nebo s dospělými. Jednak ho můžete rozstříhat a použít na poznámky, nebo ho rozstříhat úplně na malé kousky, kterými poslouží dětem například jako sníh.  Dětská fantazie vás překvapí, kolik možností se dá vynalézt. Ať jsou to klasické čepice (plocha se dá zvětšit tím, že papíry k sobě přilepíte papírovou páskou), lodičky, parníky, ale také třeba had zapíchnutý na špejli, co se nad topením začne sám vlnit. Na papír se dají lepit výstřižky z časopisů a novin a vzniknout pestrobarevné koláže.

Papír se dá dokonce použít jako rychlá metoda proti stresu nebo na vybití negativních emocí. Dítě, které nedokáže pracovat se svých hněvem, může roztrhat papír na kousíčky, a přitom nemusí nikomu ublížit. V práci si místo využití skartovacího stroje můžete užít ruční skartování.

Radost z papírového tvoření

papírový slonRozhodně je ale vhodnější vložit do práce s papírem pozitivní energii, která nám sama o sobě přinese uklidnění i radost z výrobků pro sebe i z dárečků pro druhé. Dospělé ruce mohou vytvořit různé dekorační ozdoby, krabičky, rámečky, obaly, obálky, přáníčka, kostýmy nebo skládačky.  Počítejte s tím, že budete potřebovat ještě další pomůcky jako jsou nůžky, papírová páska, barvy, lepidlo, špejle a další papíry. Náročnější mohou vyzkoušet metodu papier maché, kdy se z použitého papíru vytvoří kaše, a z té se vytváří řada dekoračních předmětů. Šikovné ruce se mohou pustit do quillingu, což je vyrábění šperků z papírových proužků. A co si třeba vyzkoušet vyrobit ruční papír nebo pletení z papíru? Návody najdete v chytrých knihách a na internetu.

 

Zdroj foto: Pinterest.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno