Koberce si zaslouží péči nejen v podobě klasického suchého čištění. Minimálně jednou ročně je vhodné koberce nechat vyčistit hloubkově a to ideálně na mokro, pokud to koberec dovoluje. Dávno jsou pryč časy, kdy byly koberce za pomoci mokré metody hloubkového čištění nejdříve promáčeny a poté posypány čisticím prostředkem v podobě prášku, který se z čištěné plochy odsával až po několika minutách působení. Koberec vyčištěné tímto způsobem se často zvlnily a pokud nebyla možnost místnost kvalitně vytopit, vyvětrat či odvlhčit, docházelo často k množení plísní a zárodků bakterií.
Účinnější mokré čištění koberců
S postupem času postoupily i technologie a výrazný pokrok byl učiněn rovněž ve výrobě chemie určené pro mokré čištění. Díky tomu je možno použít chemii, která díky svému špičkovému složení na sebe dokáže nečistoty navázat doslova ve zlomku sekundy a je tedy možné ji bez problémů okamžitě odsávat z koberce pryč. Koberec po takovém zásahu zůstává pouze mírně navlhlý a schnutí je výrazně rychlejší, než tomu bylo v minulosti. Doba schnutí se určuje dle stupně promočení koberce (odvíjí se od znečištění), výšky vlasu koberce, vlhkosti v místnosti a větratelnosti místnosti. Schnutí koberců s vlasem do jednoho centimetru v běžných podmínkách trvá cca 6-8 hodin.
Průběh mokrého čištění koberců
Dotazy ohledně odborného hloubkového mokrého vysávaní nám byly zodpovězeny profesionály z firmy fungující na webových stránkách: Čištění koberců Praha. Odborné mokré čištění koberců nebo čalounění není možno provádět jinak, než za pomoci speciálních vysavačů k tomuto účelu sestrojených. Nejedená se o klasické průmyslové vysavače určené mimo jiné pro vysávání kapalin, ale o speciální extratory, které jsou kromě výkonné sací turbíny vybaveny také čerpadly pro nastřikování čistící směsi do koberce. Čisticí směs tvoří určitý koloběh, kdy je nejdříve z nádrže umístěné ve vysavači nastřikována za pomoci čerpadla do koberce a odsud je okamžitě odsávána pomocí turbíny zpět do sběrné nádoby, které je rovněž umístěna ve stroji. Turbína i čerpadlo hrají velmi důležitou roli, ale hlavní roli hraje především čisticí chemie, která musí být natolik kvalitní a vhodně zvolená, aby odstranila nečistoty, ale nezpůsobila barevné či jiné změny na čištěném povrchu.
Na co si dát při čištění koberců pozor
Pokud volíte cestu, kdy nemáte zájem o využití služeb profesionálních firem na mokré čištění koberců a rozhodli jste se koberce vyčistit sami za pomoci zapůjčeného extraktoru, je vhodné dávat pozor na několik rizik. Mokré čištění je určené pro koberce s vlasem dlouhým maximálně tři centimetry. Důvodem je delší doba schnutí u delších vlasů, čímž může dojít k vysnují nedokonalému a zatuchnutí koberce. Dále je vhodné zkontrolovat materiál, ze kterého jsou koberce vyrobeny. Například koberce z juty, kokosu nebo konopí nejsou pro mokré čištění vhodné. Koberce ze syntetických vláken je možno na mokro čistit.
[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]