Ne, nejde o pouhou kulisu hobitího domu z filmové ságy Pán prstenů. Tento dům vlastnoručně postavil pro svou rodinu 32letý Brit Simon Dale. Stačila mu k tomu pila, sekyra, dláto, to co dal les a okolní příroda. Přidal to, co našel na smetišti a pohodlný příbytek ho přišel v přepočtu na necelých 90 tisíc korun!
Simon Dale s manželkou Jasmíne Savillovou chtěli pěkný dům se zahradou uprostřed přírody, rozhodně si ale nemínili uvázat na krk balvan hypotéky, který by je tížil celý život. Jednoho dne se rozhodli a odstěhovali se do lesa ve Walesu. Zatímco rodina tábořila v nedalekém provizorním stanu, Simon se pustil do práce.
Dům z větví, hlíny, kamenů a slámy
Nejprve vykopal část svahu na pozemku, který získal zdarma od majitele za to, že se bude starat o les. Simon není architekt, stačilo mu jen několik náčrtků. Chtěl, aby dům co nejvíce splynul s okolím, proto jej zasadil do stráně. Ke stavbě požil jenom přírodní prvky. „Nechtěli jsme bydlet v koktejlu karcinogenních látek, ze kterých je dnes většina stavebních materiálů,“ vysvětluje na svých stránkách www.SimonDale.com.
Simon si načrtl jednoduchý plánek, podle kterého pak stavěl
Základní kostru vytvořil z kmenů a větví stromů, vytěžených při probírce lesa. Stěny postavil z hlíny a kamenů z výkopu základů. Na střechu i na podlahu dal jako izolaci balíky slámy. Střechu potáhl fólií a zakryl zeminou, kterou zatravnil, na podlahu položil masivní prkna.
„Spoustu věcí, jako jsou okna, dveře, elektroinstalační materiál a další jsem našel na skládce,“ říká Simon. Výrobcům stavebního materiálu tak nedal vydělat vůbec nic.
Žijí v souladu s přírodou
Celý dům je absolutně ekologický. Lednička je chlazena studeným vzduchem z pod základů, voda přichází samospádem z okolí, solární panely dodávají energii pro osvětlení, hudbu a počítač. V kamnech spaluje dřevo, které nasbírají v lese.
Dům, se kterým mu až při závěrečných pracích pomáhal tchán, dokázal postavit za pouhé čtyři měsíce a nestál ho více, než 3 000 liber.
Amatérský stavitel má tisíce příznivců i následovníků
Jeho dům, který je v naprostém souladu s okolní přírodou, nadchl tisíce lidí.
Když se rodině podařilo získat vlastní pozemek, měl Simon už spoustu pomocníků, kteří mu pomohli postavit v pořadí už druhé obydlí stejného typu. A začali ho následovat i další. Ve Walesu nyní v rámci projektu Lammas dokonce vzniká celá vesnice, stavěná s filozofií minimálního dopadu na přírodní prostředí.
[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]