Pronájem bytu je z hlediska pojištění problematický, jelikož pojištěnou nemovitost většinou obývá cizí osoba bez příbuzenského vztahu k pronajímateli. Situaci navíc komplikuje fakt, že část vybavení vlastní pronajímatel a část nájemce.
Jak pojistit pronájem z hlediska majitele nemovitosti, aby v případě nešťastných událostí nebyl nikdo poškozen?
Dvě pojištění domácnosti?
Zákon bohužel neumožňuje čerpat pojistné plnění ze dvou smluv na jednu domácnost. To znamená, že v případě vloupání či požáru dostane odškodnění od pojišťovny pouze jeden z nich. Pro pronajímatele je obecně výhodnější, aby smlouvu o pojištění domácnosti sjednal nájemce. V tomto případě budou pojištěny věci jak nájemníka, tak pronajímatele. Před tímto krokem je však nutné přesně v nájemní smlouvě vymezit, co je majetek vlastníka a co nájemníka.
Pokud by pronajímatel postupoval obráceně, budou fakticky pojištěné pouze věci v jeho vlastnictví. Navíc, většina pojišťoven zjišťuje, zda žadatel nemovitost pravidelně využívá. Pokud majitel nesdílí s nájemcem domácnost, bude roční částka za pojištění mnohem vyšší, než kdyby ji uzavřel nájemník sám.
A jak s pojištěním odpovědnosti?
Za škody, při kterých dojde k újmě na majetku pronajímatele či třetí osoby, je ze zákona odpovědný nájemník, proto je v jeho vlastním zájmu sjednání vlastního pojištění odpovědnosti. Typickým případem je vytopení bytu z důvodu prasklé hadičky u záchodu/pračky/myčky, které většinou nejvíce odnese níže položený soused.
Pojištění odpovědnosti z občanského života není příliš nákladné. Pojištění průměrného bytu se počítá na stovky ročně (průměrně 600 Kč), což je v porovnání s možnými škodami marginální náklad.
Pojištění odpovědnosti je pro pronajímatele důležité i v situaci, kdy je jeho byt delší dobu prázdný. Bez nájemníka totiž za škody odpovídá jen a jen majitel, proto je toto pojištění vhodné dublovat, jelikož si majitel nemůže být nikdy jistý, že u něj nezačne hořet pouhý den po vystěhování nájemníka. Jak se říká, náhoda je blbec a nepojištěný je blbcem tuplovaným.
[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]
V případě životního pojištění jde o dlouhodobý produkt, zpravidla na několik desítek let, proto je opravdu nutné pečlivě vybírat a neuzavírat smlouvu bezhlavě. V současnosti existuje na trhu řada pojišťoven nabízejících různé typy životních pojistek.