jak vymalovat zeď
Jestliže jste ještě nikdy nemalovali , nebo si moc v této oblasti nevěříte, malujte raději přes den. Večer při osvětlení z lampy nebo lustru není jednoduché odhadnout správné odstíny barev. V případě, že potřebujete urychlit zaschnutí barev, dávejte si pozor na teplot a taky vlhkost vzduchu. Na každé barvě je většinou pdaj, který nás informuje za jakých podmínek je nejvhodnější nanášet barvu. Ideální hodnotou je, když se teplota  pohybuje od 10 do 30oC. Nepsaným pravidlem je, že čím je vyšší vlhkost vzduchu a nižší teplota, tím dochází k pomalému schnutí a čas malování se tak prodlužuje.

Příprava pro zahájení malování

Nejdříve ze všeho musíme  podklad otřít tmavou vlhkou utěrkou. Pokud se ukáže pískový nebo křídový oděr, musí být stěna opatřena základním nátěrem penetrací. Staré nátěry, které již nejsou stabilní, umyjte kartáčem nebo velkým množstvím vody. Před malováním musí být všechny podklady čisté, suché, bez prachu a únosné. Důležité je také vyrovnání nerovností: Otvory po hmoždinkách, trhliny nebo nerovná místa je třeba nejprve opravit, zasádrovat  a hladce natřít.

zalepeníZalepení

Plochy, které nechcete natřít, musíte předem důkladně přelepit. Jedná se zejména o rámy oken, dveří, zásuvky a vypínače. Kdo jednou maloval, ví jak je pracné umýt takovou zásuvku . Odmontujte současně také lampy a zásuvky. Získáte čistší hrany a ušetříte si pracné zalepování. Podlahu byste měli důkladně zakrýt fólií a pevně přilepit její okraje. Fólie se pak nebude při malování posunovat.

základní a vrchní nátěrZákladní a vrchní nátěr

Stěny se sádrovou omítkou, sádrokartonovými a vláknitými deskami je lepší předem natřít plochým nebo širokým štětcem základní barvou (penetračním prostředkem). Tyto materiály jinak nasávají příliš velké množství vrchní barvy. Rezavé skvrny nebo skvrny od vody se zakrývají izolační barvou nebo barvou na zakrývání skvrn. Pro rovnoměrné nanášení barvy otírejte váleček s barvou o mřížku. Při natírání stropů můžete použít váleček s teleskopickou násadou.

malování rohůNejprve rohy

Nejprve natřete rohy, začněte vždy od okna. Na malé plochy v rozích, u lišt a radiátorů použijte štětec. Podlahové lišty je třeba nalakovat a radiátory natřít speciální barvou, odolnou vůči teplu.

nejprve malovat stropNejprve strop a pak stěny

Natřete nejprve strop a pak stěny. Na velké plochy použijte váleček. Je to efektivnější. Váleček nikdy nepoužívejte na rohy, ale spíše na plochu.

směr malováníSměr natírání

Natřete stěny nejprve v podélném směru, poté napříč a na závěr ještě jednou v podélném směru s rovným přesahem. Barvu tak rozetřete rovnoměrně.

Tip 1: Nejlépe se maluje při normální pokojové teplotě. Průvan a příliš nízké či příliš vysoké teploty mohou způsobit na natíraných plochách nerovnoměrnosti.
Tip 2: Štětec a váleček nemusíte vždy hned vyprat. Zabalte je přes noc do potravinářské fólie nebo do hliníkové fólie. Barva na stěny potřebuje zpravidla jeden den na zaschnutí. V každém případě dodržujte pokyny výrobce.

[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno