Máte malou koupelnu a plánujete její rekonstrukci? Nedostatek místa vám pomůže vyřešit vhodný koupelnový nábytek, obklady i výběr barev. Manažerka studií KOUPELNY Ptáček radí, jak zařídit i malý koupelnový interiér, který se rázem stane oázou relaxace!
Správný výběr barev opticky zvětší prostor
Jako první je třeba vybrat barvu do koupelny. „Zde platí klasické pravidlo, že tmavší barvy činí interiér stísněnější, kdežto světlejší barvy dodají prostorám vzdušnost. Vybírejte tedy koupelnový nábytek, ale i obklady a dlažbu, ve světlejších tónech,“ radí specialistka na koupelny Ing. Nová.
Světel není nikdy dost
Stísněný prostor rozšíří také dostatečné osvětlení koupelny. Kromě standardního stropního světla můžete uvažovat o podsvětlení zrcadel nebo samotných skříněk. Protože velké množství světel znamená také vyšší náklady, použijte halogenové osvětlení, které je úspornější než klasické žárovky.
Vyzkoušejte kombinaci mozaiky s většími obklady
Interiér můžete opticky zvětšit také vhodně zvolenými obklady, které by měly mít rozměry 30×60, 50×20 nebo 30×30 cm. „Co se týče vzorů, rozhodně doporučuji mozaiku například za umyvadlem, vanou nebo sprchovým koutem v kombinaci s dlaždicemi větších formátů ve zbytku koupelny,“ říká zástupkyně KOUPELEN Ptáček.
Chce to hodně lesku
Prostor koupelny rozšíří také lesklá povrchová úprava nábytku, využití správné kombinace světel, ale i transparentní sklo například na sprchovém koutu. „Transparentní sklo sprchového koutu nebo zástěn udělá větší službu, celý interiér propojí, a ten pak působí jako celistvý komplex,“ vysvětluje Nová.
Využívejte výrobky „dva v jednom“
Vybavení do malé koupelny můžete chytře vyřešit takzvanými výrobky „dva v jednom“, které šetří místo. Máte možnost pořídit si například galerku s úložným prostorem, toaletu se zabudovaným bidetem, vanu se sprchovým koutem nebo pračku se sušičkou. Pračku je však podle specialistky na koupelny lepší umístit do jiné místnosti, kde nebude narušovat interiér.
Nábytek nemusí být příliš hluboký
Při vybavování malé koupelny využívejte koupelnový nábytek s menšími hloubkami. Skříňky do koupelny s menší hloubkou nezaberou tolik prostoru jako běžný koupelnový nábytek. Pokud použijete zvýšené koupelnové skříňky, nepřijdete ani o možnosti úložného prostoru na různé hygienické potřeby, ručníky a další věci.
Pořiďte si o pár centimetrů kratší WC
Pokud máte koupelnu spojenou s toaletou, která vám zabírá příliš mnoho místa, můžete si pořídit zkrácené WC. „Zkrácené WC je oproti standardním toaletám o několik málo centimetrů kratší, což neubírá na jeho funkčnosti ani komfortu, ale dokáže do interiéru přidat několik málo centimetrů navíc,“ dodává Ing. Nová.
Sprcha nebo vana?
Protože se do malé koupelny oboje obvykle nevejde, rozhodnutí, jestli si pořídíte sprchu nebo vanu je opravdu zásadní. Pokud si rádi občas vychutnáte horkou koupel, můžete zvolit například vanu se sprchovou zástěnou. K dostání jsou ale i vany menších rozměrů, případně excentrické vany, takové, které šetří prostor, ale zároveň dodávají potřebné pohodlí.
„V případě, že se zvolíte sprchový kout, pak je ideálním řešením bezbariérový typ se sprchovými žlábky, který by měl být široký alespoň 90 cm. Sprchování v něm je velice komfortní,“ uzavírá zástupkyně sítě KOUPELNY Ptáček.