Doplňte svoji zahradu o zajímavý tvarovaný strom. Jednu z možností symbolizuje buk lesní, který je v České republice hojně rozšířený. Díky tomu, že dobře snáší řez, se jedná o perfektní součást živých plotů.
Jak buk lesní vypadá?
Buky obvykle bývají mohutné a statné stromy, které se nejčastěji vysazují jako solitéry nebo do menších smíšených skupin. Charakteristická je pro ně šedá a hladká kůra a rozložitá koruna. Pyšní se drobnými květy, které jsou opylované větrem a plodí takzvané bukvice. Ty jsou jedlé a chuťově mohou připomínat oříšky.
Buk lesní má obvykle štíhlý kmen a pravidelnou vejčitou korunu. Běžně dorůstá výšky i přes 40 metrů. Ve volné přírodě na něj můžete narazit především v pahorkatinách, podhůřích a horách, přičemž často vytváří souvislá buková pásma (bučiny).
Společně s dubem tvoří podstatnou část listnatých a smíšených lesů v České republice. Díky rozrostlému kořenovému systému je velmi dobře ukotven k zemi, a netrpí proto na vývraty. Pyšní se lesklými tmavě zelenými listy, které se na podzim postupně zbarvují do rezavě červené. Velkou část suchých listů si přitom ponechává přes celou zimu.
Nevadí mu stín
Tomuto listnatému stromu nevadí ani značné zastínění, i když má nejraději plné slunce. Skvěle se mu bude dařit v propustných, vlhkých a na živiny bohatých půdách. Špatně snáší suché a silně zamokřené půdy. Je mrazuvzdorný až do -30 °C.
Těšte se na proměnlivé zbarvení
Buk lesní disponuje krásnými listy, které v průběhu roku mění své zbarvení. V létě se můžete těšit na krásný kontrast mezi hladkou světle šedou kůrou a tmavě zelenými listy. A na podzim se dočkáte krásně žluté barvy, která v zimě přejde až do okouzlující medové.
Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.