Kuchyně je zvláštní místo – zde připravujeme a konzumujeme jídla, trávíme čas s rodinou a přáteli. Při plánování osvětlení kuchyně, pamatujte, že kuchyně je především pracovní místo, proto musí být osvětlení velmi praktické.
Hlavní svítidlo
Ve většině typických kuchyní je stropní svítidlo umístěno ve středu. Nicméně tato praktika ztěžuje použití místnosti. Sice získáme poměrně rovnoměrné osvětlení místnosti, ale to nestačí pro pohodlnou práci. Pracovní desky a skříňky jsou obvykle umístěny u zdi, takže při přípravě jídla stojíme ke zdroji světla zády. Toto osvětlení je také neekonomické – pro osvětlení kuchyně se často používají velmi výkonné žárovky. Při plánování osvětlení kuchyně by proto měl být brán v úvahu tzv. princip čtyř zdrojů světla.
Centrální svítidlo, to není jediná možnost hlavního osvětlení kuchyně. Stejně dobře můžete vybrat přisazenou stropnici nebo podhledová svítidla zapuštěná do stropu. Pokud máte v kuchyni stůl, může lampa viset nad ním. V tomto případě je nejlépe použít svítidlo se stínidlem, které nasměruje světlo směrem dolů. Můžete také kombinovat oba typy svítidel a používat podhledová svítidla a nad stůl velkou závěsnou lampu, kterou zapnete pouze v případě potřeby.
Dobře osvětlená pracovní deska
Pracovní desky pod skřínkami by měly být osvětleny silným, jasným světlem – to usnadní veškerou práci v kuchyni. Můžete použít různé světelné zdroje, ačkoli v praxi se nejčastěji používají lineární zářivky namontované pod skříňkou a nejnovější trend jsou také LED svítidla. Při nákupu digestoře vybírejte model s kvalitním vestavěným osvětlením, které Vám pomůže při samotném vaření a dobře osvětlí varnou plochu.
Pomocné světlo
Noční osvětlení není nutné, ale usnadňuje život, když rodinní příslušníci ve večerních hodinách přicházejí do kuchyně. Stačí k tomu třeba jedno nástěnné LED svítidlo. Při plánování osvětlení kuchyně je dobré pamatovat, aby jedno svítidlo s nízkou spotřebou fungovalo nezávisle na zbytku osvětlení.
Podle odborníků je toto při samotném plánování velmi obtížný element. Místnost musí být funkční, proto omezuje fantazii architektů pragmatismus. Princip je jednoduchý – dekorativní osvětlení nemůže dominovat před pracovním osvětlením, ale mělo by jej doplňovat. Příkladem mohou být malá halogenová nebo LED světla instalovaná nad skříňkami. Dekorativně zvýrazní barvu či strukturu dřeva a po otevření dvířek osvětlí skříňky uvnitř. Zajímavé a efektní může být také osvětlení se silným, koncentrovaným paprskem světla pro osvětlení místa, kde obvykle stojí váza s květinami.
foto Max-Fliz
[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]