Jakmile zima začne klepat na dveře, je třeba okrasným stromům dopřát speciální péči. Jedině tak chladnější měsíce v pořádku překonají a mráz jim nebude dělat větší potíže. Zjistěte, jak dřeviny na zimu nejlépe připravit.
Hnojte na podzim
Již na konci léta je třeba myslet na to, že zima za pár měsíců přijde. V tomto období totiž dřeviny začínají zpomalovat svůj růst a soustředí se spíše na vyzrávání nových výhonů a dřeva. To je přitom důležité pro lepší přečkání zimy a odolání silným mrazům.
Při pěstování okrasných stromů jim na podzim dopřejte hnojivo bez dusíku, se zvýšeným zdrojem hořčíku a draslíku, případně fosforu. Takové hnojivo pomůže lepšímu vyzrání dřeva a rozvoji kořenů. Zároveň snižuje riziko napadení stromu houbovými chorobami.
Zvolte správnou ochranu před mrazem
Pokud pěstujete dřevinu, která je vhodná do našeho klimatického podnebí a vysadili jste ji do volné půdy, není potřeba ji nijak zvlášť zazimovávat. Zamulčováním zateplovací vrstvou však rozhodně nic nezkazíte.
Pokud strom pěstujete v nádobě, je potřeba si dát záležet více. Pokud totiž mrazy trvají delší dobu, může jednoduše dojít k promrznutí květináče a poškození kořenů. Pro ochranu květináče proto zvolte účinný obal.
Takovým obalem může být i obyčejná bublinková fólie. Postupovat můžete například tak, že bublinkovou fólii dvakrát omotáte kolem nádoby a upevníte ji. Tato fólie tak vytvoří skvělou tepelně izolační vrstvu a ochrání kontejner před mrazivým větrem. Povrch květináče poté můžete ještě zamulčovat alespoň pěticentimetrovou vrstvou kůry.
Pozor na zimní slunce
Zimní slunce může některým citlivějším dřevinám popálit jehlice. To se děje zejména na sklonku zimy, kdy je velký teplotní rozdíl mezi mrazivou nocí a slunným dnem. Pokud pěstujete například cypřišky nebo kryptomerie, nezapomeňte je před tímto ostrým sluncem zakrýt.
Více informací o péči o tvarované stromy najdete na www.okrasne-stromy.cz.