Česká republika je jedna z mála zemí, ve které se používá pitná voda i v kuchyních, koupelnách, na toaletách, ale i k zalévání zahrad či napouštění bazénů. Náklady na vodné a stočné jsou stále vyšší, zásoby spodních vod naopak stále klesají. Obyvatele Česka tak rostoucí finanční náklady, ale i postupné zpřísňování zákonů Ministerstva životního prostředí donutí o spotřebě přemýšlet.
Jednou z variant, jak ušetřit, je recyklace šedých vod, tedy vod, které se v domácnosti využijí, ale neobsahují fekálie a moč, tedy vody ze sprch, myček, umyvadel. Takto vyčištěnou vodu, vodu bílou, je možné následně použít například ke splachování toalet, k úklidu nebo zalévání zahrad.
K recyklaci je nutné do domu instalovat čistírnu šedých vod. Čistírny je možné využít v novostavbách nebo je instalovat do domů při rekonstrukcích. Náklady na pořízení čistírny šedých vod se pohybují v řádech desítek i stovek tisíc korun. Tím, že člověk využije jednu vodu dvakrát, ušetří náklady jak na vodné, tak na stočné. Čistírny šedých vod využívají k čištění jednak aerobní biologické procesy, jednak membránovou ultrafiltraci a někdy také UV dezinfekci na výstupu. Voda je tak po vyčištění zbavena virů a bakterií, hygienicky je zcela nezávadná a vedle dešťové vody je ideálním alternativním zdrojem místo vody pitné. „Příkladem takovéto instalace v poslední době je úpravna v projektu Skanska Botanica K3/4 na Praze 5,“ říká Zdeněk Petrů, jednatel společnosti KONCEPT EKOTECH.
[hana-code-insert name=’google‘ /]
I vodu dešťovou je přitom možné používat v domácnosti a nahradit jí vodu pitnou, která se používá na nevhodných místech. Zachycenou dešťovou vodu lze využít například na praní, úklid, splachování toalet nebo zalévání zahrad. „S takovým využíváním dešťové vody v domácnosti počítá již mnoho novostaveb rodinných domů v České republice. Majitelé potřebují podzemní nádrž na dešťovou vodu instalovanou v nezámrzné hloubce, domácí vodárnu umístěnou nejlépe v technické místnosti a jednoduché příslušenství,“ dodává Ing. Ondřej Samek ze společnosti Nicoll Česká republika, který navrhuje konkrétní řešení právě pro majitele a stavebníky rodinných domů. Využití dešťové vody plánuje podpořit také Ministerstvo životního prostředí, které připravuje dotační program Dešťovka, díky němuž by mohli majitelé domů získat dotaci na využití vody v domácnostech.
Bližší informace o těchto ne příliš známých možnostech a technologiích mohou získat návštěvníci mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH ve dnech 19. až 23. září 2017 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech, kde najdou pod jednou střechou výrobce a dodavatele několika druhů těchto zařízení a ihned na místě tak budou moci zhodnotit možnosti recyklace šedých vod.
Generálním partnerem mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2017 je Skupina ČEZ.
ČEKEJTE VÍC NEŽ JEN ELEKTŘINU NEBO PLYN
Že ČEZ vstoupil se svými zákazníky do 21. století, dokazují jeho inovativní produkty a služby. Ať si zákazníci vyberou jakkoli velké vylepšení domácnosti, vždy dostanou řešení, které ohleduplněji využívají energie, zvyšují komfort zákazníků a snižují chytře výdaje.