Kanalizace se může ucpat z mnoha různých důvodů. Pracovníci vodáren jsou občas velmi překvapení nad tím, co se lidé neostýchají spláchnout. Na tukové valouny si zvykli, tuky a oleje se do odpadu lijí běžně, hlava jim však nebere, když narazí na betonovou zátku.
Nejobvyklejší příčinou ucpané kanalizace jsou kaly a mastnoty, které se postupně usazují na stěnách svodů a trubek. Havarijní či preventivní čištění kanalizací probíhá formou chemického, tlakového nebo mechanického odstraňování.
Instalatéři Plzeň z řemeslnického cechu EKOMPLEX doporučují odpadní systém pravidelně preventivně čistit pomocí agresivních chemikálií, které jsou běžně dostupné v drogériích i supermarketech a prodejnách domácích potřeb. Řízená chemická reakce zbaví stěny potrubí většiny organických usazenin a zajistí plynulý odtok odpadní vody.
Preventivní čištění je vhodné provádět jednou až dvakrát za rok. V restauracích, vývařovnách a podobných provozech pak klidně každý měsíc.
Proč jsou tuky a oleje nepřítelem číslo jedna?
Když se tuk dostane do odpadu a rychle se ochladí, vytvoří shluky, do kterých se postupně nabalí další nečistoty a předměty (např. hygienické potřeby). Výsledná hrouda může potrubí zcela ucpat nebo minimálně výrazně snížit jeho průtok. Proto je vyhazování těchto látek zakázané.
Potíže způsobují i ruličky
Do odpadu by se rozhodně neměly vyhazovat zbytky potravin, které jsou jako magnet pro hlodavce. Navíc také obsahují tuky, takže se podílí na usazování potrubí. Ale to není zdaleka vše, na seznamu věcí, jež mohou zapříčinit velký problém, patří i ruličky od toaletního papíru – dokonce i ty rozpustné. Nezřídka se stává, že právě tento předmět způsobí ucpání vnitřního rozvodu a související potíže (vytopení bytu).
A jak tedy ucpanou kanalizaci vyřešit? Preventivní čištění zvládnete svépomocí, havarijní stav nechte na profesionálech. Třeba právě na těch z EKOMPLEXU, kteří působí celorepublikově a mají bohaté zkušenosti se všemi druhy znečištění.