Umět pracovat se světlem a hlavně s tím přirozeným, které se mění v závislosti na denní i roční době, je hotové umění. Efektivní a nejjednodušší způsob, jak s přirozeným osvětlením pracovat, je využívání stínící techniky, která umí díky motorizaci reagovat i na povětrnostní podmínky bez nutnosti přímého zásahu uživatelů.
K nejoblíbenějším typům stínící techniky je možné zařadit venkovní rolety a žaluzie. Na rozdíl od jejich interiérových variant zadržují sluneční záření již vně objektu a zabraňují tak zbytečnému přehřátí okenní výplně a následně interiéru.
Základní rozdíl mezi venkovními žaluziemi a roletami lze shrnout do následujících bodů:
Žaluzie
- Estetické doplnění fasády
- Jednoduchá a přesná regulace prosvětlení interiéru
Rolety
- Možnost stoprocentního zastínění
- Lepší tepelně izolační vlastnosti
- Překážka proti vniku nezvaných osob
- Tlumí hluk
V současnosti se uživatelé v případě žaluzií rozhodují hlavně mezi jejich dřevěnou, nebo hliníkovou variantou. Ať už hliníkové lamely techničtějšího a modernějšího vzezření, nebo elegantní dřevěné žaluzie – oba typy jsou vhodné i pro zastínění velkých ploch, a to až do 36 m2. Jejich hlavní výhodou je možnost přesné regulace stínění – od úplného zatemnění až po příjemnou atmosféru lehkého stínu.
Pokud uživatel hledá vysoce účinný druh stínící techniky se zárukou stoprocentního zastínění, a který současně dům ochrání před vniknutím nezvaných hostů, pak pro něj ideální řešení představují exteriérové rolety s možností montáže na rám okna, přímo do okenního otvoru, či na fasádu. Rolety mají oproti žaluziím také výraznější tepelně izolační vlastnosti. Ve srovnání s žaluziemi lépe tlumí hluk. Exteriérové rolety navíc chrání před povětrnostními vlivy a dokonale střeží soukromí.
Motorizace
Rolety i žaluzie je navíc možné jednoduše motorizovat, či automatizovat a získat tak řadu výhod včetně zvýšení komfortu. K dispozici je široká škála ovládání od stylových nástěnných ovladačů, které vysílají radiové povely, takže není nutné dělat složitou kabelovou instalaci až po dálkové ovladače „do ruky“. Moderní ovladače stínící techniky mají však i velké množství funkcí, které budou pro uživatele zajímavé. Samozřejmostí je možnost ovládání vícero pohonů jedním ovladačem. Vhodně svolený ovladač navíc umožňuje stínící techniku naprogramovat a ovládat jí tak automaticky. „Ovladač Impresario Chronis io od společnosti Somfy má možnost uložit až 16 akčních scénářů. Například scénář „ráno“ může v příslušnou dobu otevřít žaluzie a rolety v ložnici a v kuchyni, aby se lépe a snadněji vstávalo. Možnost nastavení scénáře přispívá také k zvýšení bezpečnosti domova – aktivace různých stínících zařízení v jakoukoliv dobu dokáže věrně simulovat přítomnost obyvatel v domě, i když zde nejsou,“ uvedl Pavel Tekel ze společnosti faama cz.
Pohony venkovních rolet a žaluzií je navíc možné ovládat díky vhodně zvoleným doplňkům i automaticky. „Bezdrátové sluneční čidlo Sunis WireFree io umožňuje pohonu vhodně reagovat na intenzitu slunečního záření. Při horkém letním dni se tak rolety či žaluzie automaticky zatáhnou a ochrání váš interiér před vysokými teplotami,“ uvádí dále Pavel Tekel. Využitím této možnosti ovládání pro venkovní rolety je v létě možné udržet teplotu v interiéru nižší až o 9 oC, a to přirozenou cestou a bez klimatizace. V zimě lze zase zamezit úniku tepla. Díky tomu je možné uspořit až 10 % nákladů na vytápění.
Obě zmíněné možnosti stínění mají své klady i zápory a nedá se jednoznačně říct, která z nich je lepší. Komu víc záleží na přesné regulaci a estetickém doplnění fasády, sáhne po žaluziích. Kdo hledá stínění s lepšími izolačními vlastnostmi, vybere si spíše rolety. Výhodou obou však je, že je možné vybavit je pohonem, díky čemuž se zjednoduší jejich ovládání a zároveň zvýší míra energetické úpory a bezpečnosti.
PARTNER:
[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]
- mk-rolety.cz - kvalitní vnitřní stínění ,rolety a žaluzie