Impregnovat se dnes dá téměř cokoliv. Mohou to být naše boty, kvalitní funkční oblečení, ale stejně tak to může být i řada stavebních materiálů, jako je třeba dřevo, beton i kámen. Dnes samozřejmě existují dvě varianty samotné impregnace, kdy tou první je klasický postup a tou druhou možnost využít nanotechnologií. V případě první varianty bývá velmi hojně využíváno různých látek na bázi silikonu, ale také vosku nebo oleje. Tyto možnosti poté bývají méně účinné, nemají tak silné a výrazné konzervační vlastnosti či nejsou tak dobře odolné proti otěru. Oproti tamo právě zmíněná nanoimpregnace dokáže všechna uvedená negativa výrazným způsobem eliminovat.
V čem je právě nanoimpregnace lepší?
Hlavně v tom, že samotná schopnost odpuzovat kapaliny je naprosto špičková. Stejně jako odolnost, životnost či konzervační vlastnosti. Díky tomu například impregnace betonu, ale také kamene, cihel a dalších venkovních materiálů nejenom dokáže perfektně odpuzovat vodu, ale také brání růstů jakýchkoliv plísní, ale i mechů a hub. Ať už obložení vašeho domu, nebo prvky na zahradě, terasa a další venkovní součásti, vždy budou vypadat naprosto dokonale, jako v den, kdy jste si je pořídili.
Vše začíná změnou samotných atomů
Pojďme se ještě jednou vrátit k samotnému porovnání běžné, a této varianty. Při běžné impregnaci dochází skutečně pouze k tomu, že je na povrchu materiálu vytvořen ochranný film. Naproti tomu nanotechnologie fungují tím způsobem, že dokážou dát látce zcela jiné vlastnosti. A to díky možnosti manipulovat s jednotlivými atomy. A tak se povrch kamene, cihel a jiných materiálů stane sám o sobě ochrannou vrstvou. Mezi jednu ze špiček v této oblasti zaručeně patří firma NanoConcept, která se právě vývojem této možnosti dlouhé roky zabývala a dokázala tak vyvinout špičkový přípravek, který díky chemické nanotechnologii dokáže skvěle zlepšit vlastnosti téměř každého povrchu.
Inspirace v přírodě
Ačkoliv v souvislosti s těmito postupy mluvíme o moderní technologii 21. století, přesto je třeba hledat její prvopočátky v přírodě. Tedy právě zde se zkušení vědci inspirovali, a to konkrétně lotosovým květem. Právě ten je totiž symbolem skutečné čistoty. Sama tato rostlina roste hlavně ve stojatých, špinavých vodách. Přesto je ale vždy dokonale čistá a krásná, jelikož na ní neulpívají žádné nečistoty. To vše díky unikátnímu povrchu, který má svým způsobem i samočisticí vlastnosti. Každá nečistota, která na něm ulpí je následně odplavena i drobnou kapkou vody, která se na květ dostane. Tím může být vždy dokonale čistý – a právě tohoto efektu může být dosaženo i u vás doma.
povrch lotosového listu je pokryt velmi tenkými hrbolky. Tyto hrbolky jsou tak malé, že se mezi ně nedokáže dostat ani voda, ani žádné další nečistoty. Níže vidíte jak kapka vody smývá nečistoty pryč – samočistící efekt.
Jaké materiály můžete ochránit?
Jak nanotechnologie funguje a jakým způsobem ji můžeme využít, tedy již víme. Pojďme se ale podívat i na to, kde lze jedinečné výrobky společnosti NanoConcept využít konkrétně. Lze je totiž aplikovat na jakékoliv porézní materiály, jako jsou přírodní i umělé kameny, ale stejně tak se hodí na desítky typů dlažeb. Samozřejmostí je také již zmíněný beton a cement. Stejně tak je využití možné i v souvislosti s jakoukoliv cihlovou zdí, nebo zkrátka podobným porézním stavebním materiálem. A to ať už se jedná o svislou zeď, vodorovnou podlahu nebo jakkoliv tvarovaný umělecký prvek.
Proč nanoimpregnaci využívat?
Jelikož díky ní dokážeme skvěle ochránit dané materiály. Nejenom, že tak zabrání tomu, aby do jejich struktury zatékala voda, která by mohla způsobit poškození. Dokáže také přispět k mnohem delší životnosti daných materiálů a stejně tak zlepšuje jejich estetický vzhled i po dlouhých letech, kdy mohou být vystaveny nepřízni počasí. To vše jsou pozitiva, pro která se rozhodně vyplatí zapomenout na méně účinnou klasickou technologii a vsadit na nejmodernější vývoj.
[hana-code-insert name=’new portal seznam‘ /]
Zdroj: Foto, video: nano-concept.cz, shutterstock.com
[…] Vsaďte na nejmodernější technologii impregnace materiálů pochází z Blog magazín o bydlení a […]