Každý zapřisáhlý zahrádkář musí mít z posledního vývoje počasí poněkud protichůdné pocity. Na zahradu se dostane většinou jen na odházení sněhu z chodníku, ale na druhou stranu – sníh je třeba, aby se doplnily zásoby spodní vody, protože sucho z posledních let se dotýkalo významně i zahrádkářů.
Ale ani při pohledu na zcela bílou zahradu zahálet nemusíte. Pokud se Vám nechce do zimy, zkuste si vzít tužku a papír a naplánovat si, co byste letos na zahradě rádi změnili. Chcete-li co nejvyšší užitek v podobě ovoce či zeleniny, rozmyslete si, jaké plodiny kdy na kterém místě budete sázet, zda by nebylo dobré vyzkoušet třeba smíšené záhony, případně zda pěstování něčeho, co u vás doma nikdo nejí, není ztrátou času, energie, ale ve finále i radosti ze zahradničení.
Milovníci okrasných rostlin zase mohou popřemýšlet, co jak dlouho kvete, jaké druhy by se mohly na jednom stanovišti vhodně doplnit. To samé se týká třeba popínavých rostlin na plotech či pergolách.
V zimě důsledně kontrolujte uskladněné ovoce a zeleninu
Když vás to doma přestane bavit, vydejte se do sklepa zkontrolovat, jak jsou na tom jablka či jiné uskladněné ovoce, případně brambory, mrkev, cibule, česnek… a také, zda jsou v pořádku hlízy či cibulky, které chceme na jaře sázet. Zima je taky ideálním obdobím pro dlouho odkládané drobné opravy nářadí, nebo jeho očištění. Ruku na srdce, kdo na podzim všechny rýče, motyčky a hrábě opravdu zbavil všeho, co by mohlo způsobit jejich korozi? Je také čas na kontrolu a údržbu sekačky, křovinořezu a dalšího vybavení.
[irp]
Kontrola zahrady je v zimě nutností
Ani návštěv zahrady se nemusíte úplně zříct. Děti určitě uvítají, když s nimi půjdete dát ptákům do krmítka něco na přilepšenou. Pokud je sněhu opravdu hodně, zvláště těžkého a mokrého, zkontrolujte dřeviny, hlavně jehličnany, případně sníh shoďte, aby stromy či keře nepoškodil. Bydlíte-li na okraji obce či města, vyplatí se kontrolovat pravidelně kmeny, které jste, jak doufám, na podzim obalili proti okusu zvěří. Až přestanou mrazy, můžeme se také dát do údržby živých plotů.
Pokud vám chybí ta slast při pohledu na rostoucí rostlinku, zkuste si za oknem vypěstovat třeba bylinky. Například řeřicha je ideální do sendvičů a petrželka a pažitka by zase neměly chybět do polévky ani v zimě. Když se leden přehoupne do února, je nejvyšší čas začít s rychlením cibulovin a také je třeba nasít rané odrůdy zeleniny do truhlíků nebo plastových kontejnerků. Nebojte se, čekání na jaro vám takhle uteče jako nic.